Podstawy doboru lin do holowania Kół Pontonów


Jesteś właścicielem łodzi, motorówki lub skutera? A może Pontonu z silnikiem? A może wypożyczasz od znajomych?

TAK? to zdecydowanie możesz czytać dalej.

Chciałbym wam przekazać podstawy doboru sprzętu do „zabawek” wodnych. Tekst ten zdecydowanie nie jest dla osób zaawansowanych – nie będę się rozpisywał na temat cen, jakości produktu, różnic materiałów z jakich robione są liny, opinii. Chce przedstawić tylko jaką linę/osprzęt najlepiej wybrać żeby podczas krótkiej zabawy nie zrobić krzywdy sobie i innym.

Poszukiwania osprzętu rozpoczynamy posiadaniem już koła, pontonu czy tak zwanego „banana”. Opis tych produktów wskazuje na ile one są osób (jest to ilość bezpieczna jaka powinna przebywać podczas holowania według producenta). Życie jednak potrafi podczas zabawy zwiększyć ilość tych osób…

Skoro już znamy ilość osób – lub wiemy że lubimy łamać prawa fizyki – zaczynamy poszukiwania osprzętu. Najważniejsza jest lina do holowania. Do podstawowej zabawy proponuje długości 15-18 metrów. Dla zachowania bezpieczeństwa proponuje do sprzętów 1 osobowych brać liny przeznaczone (według opisu producenta) 2 osobowe. Przy linach przeznaczonych dla 4 i 6 osób już producenci tych lin zakładają bezpieczny margines na naszą fantazje :).  Jeśli mamy większy budżet i często korzystamy z naszych „zabawek wodnych” warto zainwestować w linę „Bungee”. Specjalna „sprężysta” konstrukcja redukuje „wstrząsy” powstałe przy nagłych zmianach prędkości czy skrętach, co nie tylko daję większy komfort ale zmniejsza także zużycie ciągnionego sprzętu.


Następnie jeśli motorówka/łódź nie ma mocowań warto wyposażyć się w uprząż w celu ominięcia silnika, a przede wszystkim równomierne rozłożenie mas na łodzi i zapobiega wyrwaniu jednej z knag (knaga – mocowanie na jednostkach pływających, służące do unieruchamiania lin).


Ostatni produkt, który może się przydać jeśli nie mam jakiś szekli lub innych mocowań, to szybkozłączka – podobna jak często przy „wodnych zabawkach”.